All Staff By Department

Teonia Gott, Bookkeeper

Michelle Staggs, Secretary

Deborah Halcom, Office Aide

Danielle Adams, Spanish

Greg Armstrong, Math/Tennis Coach

Margo Baker, Special Education

Ann Ballard, Special Education

Amber Barnett, English

Lindley Barnett, Reading - Website

Bethany Blackburn, AGRI

Connie Cash, Special Education

Jake Childers, Sr High Ass’t Boys Basketball/Elem PE

Cody Cornett, AGRI

Stan Fowler, Girls BB/History

Melinda French, Spanish

Michele Gerhardt, Counselor

Tammy Gillmore, English - 12th Website, 10th Website, Teacher Cadet, Beta Club

Tanya Haigwood, Volleyball

Sandra Hays, Oral Communication/Drama/English

Whendy Henderson, Special Education

Scott Hoffman, Head Softball/Ass’t Soccer

Samantha Hogan, Science - WebSite

Tim Howard, Ass’t FB/PE/Head Girls Track

Carolyn Hubbell, Family & Consumer Science - WebSite

Lisa Huff, Academic Coach/Secondary Curriculum Coordinator

Carla James, Vocational Business - WebSite

Constance Johnson, History

Leigh Keller, Counselor

Dave King, Athletic Director/Head FB Coach

Brian Krug, Head Baseball/Oral Communications

Chad LaRose, Head Boys BB/PE/Health/Virtual AR

Amanda Lucy, Ass’t. Band

Teighlor McBride, Ass’t Softball Coach

Kevin Miller, PE/Head Boys Track/Ass’t F/B

Austin Muse, Math

Sarah Pickett, Media Specialist

Tricia Provence, Ass’t Girls Soccer

Gary Rhodes, Ass’t FB/Math

Kim Robinson, Prancers/Cheer

Jeanne Roepcke, EAST Facilitator

Tony Roepcke, Art

Patrick Rowe, History/Girls Soccer/Asst FB

Stacy Russell, Science

Philip Shewmaker, Head Band Director

Ceil Smith, Vocal Music

Stuart Smith, Drivers Ed/Ass’t FB & Track

Mark Sparks, Math

Patricia Stave, Science

TJ Stroud, Head Boys Soccer/Ass’t FB

Penny Sturdivant, Art

Elizabeth Taylor, History

Ellen Thornton, Math

Diane Treadway, Science/Head Girls Cross Country

James Turner, English/History

Kathryn Walter, ESL/English

Hunter Weeks, English

Matt Wentz, Spanish/History/Ass’t Baseball

Andrew Williams, Science

Harold Wilson, JAG Specialist/Boys Cross Country

Greg Wooldridge, Ass’t Band

Nina Brokaw, Computer Lab Aide/Credit Recovery/Yearbook (BHS)

Denise Bailey, On-Line Class Lab Aide

Ebony Brown, Sp Ed Para

Richard Earnheart, Migrant Aide

Shane Hawkins, Aide

Cynthia Mott, Sp Ed Para

Niecie Owens, Sp Ed Para